sobota, 16 stycznia 2021

Podcasty – przyjemność słuchania i uczenia się

 

 Kerfin7 freepik.com

Trochę historii

Moda na podcasty wybuchła w ostatnich latach, teraz widzimy prawdziwy boom. A wszystko zaczęło się całkiem niedawno, tzn. 20 lat temu, kiedy to zapoczątkowano użycie technologii RSS w publikacji plików audio i wideo. Szacuje się, że zainteresowanie podcastami wybuchło na przełomie 2004 i 2005 – Google podaje, że podcastów w 2004 było ok.500, a rok później ponad sto milionów. W Polsce wszystko zaczęło się mniej więcej w 2005 roku, a pierwszym polskim podcasterem został Jacek Artymiak.

 

Co to podcast?

To pliki dźwiękowe, wideo, które przybierają formę odcinków, a prowadzący dzieli się w nich daną wiedzą. Moglibyśmy powiedzieć, że blisko im do audycji radiowej, w końcu czasami są rozmowami z zaproszonym gościem – też ekspertem.

 

Na czym polega fenomen podcastów?

Na prostocie – jeśli masz dostęp do internetu, to drogę przed sobą masz wolną: odnajdujesz platformę lub ściągasz aplikację podcastów, a następnie odsłuchujesz. Zapewne będziesz potrzebować trochę czasu na wypróbowanie kilkudziesięciu podcastów i wybranie dla siebie ulubionych, ale sytuacji, w których możesz ich odsłuchać jest bez liku. I to jest drugi moim zdaniem najważniejszy plus podcastów. Mając telefon przy sobie, mogę słuchać ich robiąc zakupy, jadąc samochodem, czekając na wizytę do lekarza. Osobiście jestem zwolenniczką ebooków i audiobooków, więc fenomenowi podcastów szybko uległam😊 Po trzecie długość trwania podcastów – w zależności od tematu trwają kwadrans, może ok. 30 minut. Jadę do pracy 15 minut i niejednokrotnie przesłucham już kolejny już podcastu, ostatnio o zaletach i wadach picia wody z cytryną.

 

Jak zacząć?

Zrób przegląd telefonu i zobacz, co już masz. Osobiście korzystam z serwisu Spotify, bo na nim też słucham muzyki. Można także ściągnąć specjalną, dedykowaną podcastom aplikację (przykłady poniżej) i na niej odsłuchiwać ulubionych. Jak już wybrałeś, to wejdź w aplikację i dzięki lupce znajdź dziedzinę, która Cię interesuje (można się w nich pogubić- podcastów są miliony), kliknij i słuchaj.

Aplikacje do podcastów:

1. Apple Podcasts i iTunes

2. Google Podcasts

3. Castbox.

4. TuneIn Radio.

 

Podcasty edukacyjne

Nie byłabym sobą, gdybym nie spojrzała na podcasty poprzez pryzmat edukacji. Do moich ulubionych należą odcinki TEDa – TED Talks Daily, czyli ok. 15 minut rzeczowych wypowiedzi naukowych, czy też podcasty o BBC Discovery, Jak zrobić wszystko, Nauka o mózgu, Nauka XXI wieku lub najpopularniejszy polski podcast Mała Wielka Firma Marka Jankowskiego. Ogromnym plusem jest też słuchanie podcastów w anglojęzycznej wersji, np. TEDy, To Fluency. Nauce języka obcego służy to bardzo.

 

freepik

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz